Wspieram

Wspieram

Justyna Kowalczyk od lat aktywnie angażuje się w akcje charytatywne. Wielokrotnie, przekazywane przez nią rzeczy były licytowane w ramach akcji dla potrzebujących.

Swoje działania koncentruje przede wszystkim na wsparciu dla Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

A historia tej współpracy rozpoczęła się dość prozaicznie, gdy mama Mateusza Nuciaka, członka teamu Justyny, na co dzień pracująca z chorymi na mukowiscydozę przekazała prośbę o spotkanie z dziećmi. Justyna przyznaje, że w tamtym momencie nie wiedziała nic na temat tej choroby, ale czuła już wtedy, że jeżeli znana twarz może się do czegoś przydać, to trzeba działać.

Miałam problem z poprawnym wypowiedzeniem nazwy, ale szybko wiele zrozumiałam gdy odwiedziłam chorych w starym szpitalu w Rabce. Poznałam problemy. Zobaczyłam cierpienie. Zdałam sobie sprawę z codziennej walki tych ludzi. Po wyjściu przez dwie godziny siedziałam w aucie na parkingu. Nie byłam w stanie jechać. Płakałam po prostu. Wtedy wiedziałam, że będę pomagać Mukoludkom, jak tylko będę mogła – przyznała Justyna.

Od tego momentu zawodniczka wspomaga PTWM. Między innymi przekazała na licytację samochód BMW X1, wywalczony na trasach Pucharu Świata oraz sztabkę złota, którą otrzymała w nagrodę za olimpijskie złoto w Soczi.

 

Justyna wielokrotnie angażowała się także w inne akcje społeczne. W 2011 była jedną z twarzy akcji promującej rejestrację jako dawca komórek macierzystych.

W 2015 roku wzięła także udział w akcji „Ocal mały kwiat pustyni” mającej na celu zwrócenie uwagi na okrutny proceder obrzezania dziewczynek w afrykańskich krajach.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą

Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych

Desert Flower Foundation