Santander Team

Drużyna Santander

„Jeśli coś lepszego jest możliwe, to coś dobrego już nie wystarcza”, czyli po prostu warto sięgać po więcej, zawieszać poprzeczkę wyżej, nie spoczywać na laurach. To myśl przewodnia Teamu Santander zaczerpnięta od jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, czyli samego Benjamina Franklina. Zgodnie z tą maksymą drużyna tworzy swoją historię od niemal dekady.

Pomysłodawcami Teamu Santander są bracia Anders i Joergen Auklandowie. Pierwszy zdecydowanie bardziej znany i utytułowany: złoty medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w sztafecie 4×10 km oraz wicemistrz świata na 30 i 50 kilometrów. Drugi od lat specjalizujący się w biegach długich: na podium prestiżowego Vasaloppet stawał już w 2002 roku.  W 2007 roku postanowili zjednoczyć siły i stworzyć pierwszą w Norwegii prywatną profesjonalną drużynę w biegach narciarskich. Cztery lata później ruszyła rywalizacja w cyklu imprez Ski Classic – maratonach biegowych z największą tradycją i największym prestiżem gdzie drużyna mogła rozwinąć skrzydła. Team braci Aukland zdominował rywalizację na trasach Ski Classic wygrywając klasyfikację drużynową w latach 2011-2013 (jako Xtra Presonell) oraz w latach 2015-2016 (już jako Santander). W ostatnim sezonie swoją cegiełkę dołożyła do tego triumfu Justyna Kowalczyk. Polka nie jest jedyną zawodniczką nadającą drużynie międzynarodowy charakter. Bardzo dobrze na trasach maratonów prezentuje się też Austriaczka Katerina Smutna. Wśród panów ramię w ramię biegają Norwegowie (bracia Aukland,  Tord Asle Gjerdalen, Oeyvind Moen Fjeld, Andreas Nygaard I Snorri Einarsson) oraz Szwedzi (Johan Olsson i Jens Eriksson). Ambicją drużyny jest jednak nie tylko wygrywanie na trasach Ski Classic, ale także motywowanie sportowców-amatorów do aktywności fizycznej i pomoc potrzebującym w różnych zakątkach świata, bo często los stawia przed ludźmi o wiele trudniejsze przeszkody do pokonania niż najdłuższa nawet trasa maratonu.  To dlatego Team Santander w minionym sezonie przekazał wszystkie zdobyte na trasach premie (łącznie 100.000 euro)  organizacji Right to play, której założycielem jest czterokrotny mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim, Norweg Johann Olav Koss. Organizacja Right to play pomaga dzieciom mieszkającym m.in. w najbiedniejszych państwach Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu.

– Cieszę się, że każdego dnia tworzymy historię. Takimi działaniami jak pomoc Right to play, czy włączenie do drużyny Justyny pokazujemy, że jesteśmy jedną wielką sportową rodziną niezależnie od miejsca pochodzenia i zamieszkania – nie kryje menadżer Teamu Santander, Nils Marius Otterstad.