O mnie

O mnie

Justyna Kowalczyk – najlepsza zawodniczka w historii biegów narciarskich w Polsce i jedna z najlepszych na świecie. Urodzona 19 stycznia 1983 roku w Limanowej, choć urodziny może świętować dwukrotnie, gdyż przez błąd, który wkradł się w dokumenty ma w nich wpisaną datę o cztery dni późniejszą.

Aktywna od najmłodszych lat, a pod koniec szkoły podstawowej pierwszy raz spróbowała swoich sił w narciarstwie biegowym. Od 17 lat trenuje pod okiem Aleksandra Wierietielnego, bo jak mówi nartki szybko skradły jej serce.

9 grudnia 2001 zadebiutowała w Pucharze Świata, a 10 dni później zdobyła swoje pierwsze punkty w tym cyklu. W 2007 roku w estońskiej Otepaa pierwszy raz stanęła na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata.

Justyna Kowalczyk to najbardziej utytułowany polski sportowiec w historii zimowych igrzysk olimpijskich i trzeci w ogóle po Irenie Szewińskiej i Robercie Korzeniowskim. Podwójna mistrzyni olimpijska – na 30 km stylem klasycznym z Vancouver 2010, 10 km stylem klasycznym w Soczi w 2014. Ma także w dorobku trzy inne medale olimpijskie srebrny i brązowy z Vancouver i brązowy z Turynu 2006.

Zdobyła też osiem medali w czempionacie globu, w tym dwa złote w 2009 roku w Libercu w biegu na 30 km stylem dowolnym i biegu łączonym. Czterokrotnie zdobywała Kryształową Kulę, czterokrotnie była też najlepsza w prestiżowym cyklu Tour de Ski. Na swoim koncie ma 30 zwycięskich biegów w Pucharze Świata. Od sezonu 2015/16 Justyna Kowalczyk reprezentuje Team Santander, w barwach którego bierze udział w narciarskich maratonach Swix Classic.

Doceniona przez kibiców, aż pięciokrotnie (2009 – 2013) wygrywała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski.

Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku, a rok później Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Justyna Kowalczyk jest sportowcem wykształconym. Po uzyskaniu tytułu magistra na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach kontynuowała naukę na studiach doktoranckich na AWF w Krakowie. 24 września 2014 obroniła pracę doktorską pt. „Struktura i wielkość obciążeń treningowych biegaczek narciarskich na tle ewolucji techniki biegu oraz zróżnicowanych poziomów sportowych”.