maratonska-nauka
Justyna Kowalczyk

Maratońska nauka

Sezon  2015/16 był pierwszym w karierze Justyny Kowalczyk, w którym poza startami w Pucharze Świata, brała udział w maratonach z cyklu Swix Ski Classic występując w barwach Team Santander. Drużyna ta od lat zrzesza elitę biegaczy narciarskich, a Justyna Kowalczyk jest rzecz jasna pierwszą reprezentantką Polski w tym prestiżowym gronie.

– Zdecydowałam się na Team Santander, bo jest najlepszy, a poza tym gwarantuje największy profesjonalizm. Starty w maratonach mają mi pomóc przygotować się do dwóch ostatnich wyzwań w mojej karierze, czyli biegów stylem klasycznym na 10 km podczas mistrzostwach świata w Lahti w 2017 roku oraz na 30 km na igrzyskach olimpijskich rok później – tłumaczy.

W zakończonym w kwietniu sezonie Justyna Kowalczyk wzięła udział w pięciu maratonach: La Sgambeda we włoskim Livingo, La Diagonela w St. Moritz w Szwajcarii, Marcialonga we włoskim Trentino oraz na zakończenie sezonu w skandynawskich Birkebeinerrennet w norweskim Lillehammer i w szwedzkim Are – w Årefjällsloppet.  Podsumowanie startów to: jedno zwycięstwo, dwa miejsca na podium i dwa w czołowej dziesiątce.

Justyna nie ukrywała, że startów w narciarskich maratonach także musiała się nauczyć, a każdy kolejny bieg to było dla niej ważne doświadczenie.

– Pod względem sportowym był to dla mnie ciężki okres, ale dzięki wielkiemu wsparciu od całego teamu i mojego sponsora pod koniec sezonu udało mi się dojść do niezłej dyspozycji. To sprawia, że mogę z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi.

W rankingu cyklu (uwzględniającym wyniki osiągnięte w ciągu ostatnich 24 miesięcy) Polka zajmuje siódmą pozycję. Liderką jest jej koleżanka klubowa, Austriaczka Katerina Smutna.