Drużyna PZN

Drużyna PZN

Aleksander Wierietielny
trener główny

– Mam szczęście, że moim trenerem jest od ponad 17 lat Aleksander Wierietielny. Mówiłam to wiele razy i powtórzę raz jeszcze: bez niego nie zdobyłabym na biegówkach nic znaczącego. Różnie między nami bywało. Zazwyczaj ciekawie. Ani ja nie należę do ludzi spokojnych, ani trener. No i trudno ocenić, które jest bardziej uparte. Ale nawet w czasie największych nieporozumień zawsze byłam pewna, że trener chce dla mnie dobrze.

To zdanie najlepiej obrazuje jak ważną postacią w sportowym życiu Justyny Kowalczyk jest trener Aleksander Wierietielny.  Szkoleniowiec wybitny, który doprowadził do tytułów mistrzowskich dwójkę polskich zawodników, w dwóch różnych zimowych dyscyplinach.

Aleksander Wierietielny, choć pochodzi z białoruskiej rodziny z Hrubieszowa, urodził się  w Finlandii 31 lipca 1947 roku. Następnie wraz z bliskimi przeniósł się do Kazachstanu, gdzie najpierw trenował biegi narciarskie, a podczas służby wojskowej zainteresował się biathlonem. Reprezentował nawet Kazachstan w tej dyscyplinie. Ze względów zdrowotnych już w wieku 22 lat musiał przerwać karierę sportową. Skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Ałma-Acie i napisał pracę doktorską na temat biathlonu. W 1983 roku osiadł na stałe w Polsce, poślubiając poznaną jeszcze na uniwersytecie w Moskwie Barbarę Piątkowską.

Swoją trenerską przygodę z  reprezentacją polski Aleksander Wierietielny rozpoczął w 1987 roku właśnie w biathlonie. Pięć lat później Polacy po raz pierwszy w historii pojechali na igrzyska olimpijskie. W 1995 roku  Tomasz Sikora zdobył złoty medal mistrzostw świata – jako pierwszy w historii Polak. Dwa lata później Polacy w sztafecie zdobyli brązowy medal. Praca z biathlonistami dobiegła jednak końca po igrzyskach w Nagano w 1998 roku. W 2000 roku Aleksander Wierietielny podjął się kolejnej trudnej misji. Gdy obejmował stanowisko szkoleniowca w kadrze biegów narciarskich już od dawna w tej dyscyplinie nie było sukcesów. Na szczęście w szkole mistrzostwa sportowego w Zakopanem doświadczony trener dostrzegł potencjał Justyny Kowalczyk wraz z którą sięgnął po wszystkie możliwe laury sportowe.

Rafał Węgrzyn
asystent trenera głównego, serwismen

Mateusz Nuciak
asystent trenera głównego, serwismen

Peep Koidu
serwismen